Kava je mnogima najdraži napitak, ali ako svakodnevno popijete dvije ili više šalice, postoji mogućnost da vas više ne razbuđuje kao nekada. Tijelo se prilagođava kofeinu, a neki prirodno ne osjećaju efekt razbuđivanja toliko kao drugi. Pripremili smo neke jednostavne savjete koji će vam pomoći da kava bude od veće pomoći vašoj svakodnevnoj aktivnosti i produktivnosti.
Također ćemo nekoliko puta napomenuti kako kvantiteta kave nije bitnija od kvalitete te kako biste se uvijek trebali savjetovati s liječnikom ako imate bilo kakve zdravstvene probleme, a želite unositi veće doze kofeina. Piti velike količine kave na svoju inicijativu nije pametna ideja, pogotovo ako si konstantno „povećavate dozu“ bez uspješnih rezultata. No, krenimo na savjete.
- Brže pijte.
Penn State University zaključio je da, ako se želite osjećati budno i odmorno u prijepodnevnim satima, kavu trebate popiti brže i bez puno okolišanja. Šalicu kave bi trebalo popiti unutar dvije do tri minute, ali to mnogima pobija svrhu jutarnje šalice kave, tako da ovu odluku ostavljamo vama.
- Provjerite koliko kofeina ima vaše piće.
Mnogi naruče latte ili macchiato ili cappuccino, a ponekad čak i regularnu kavu, misleći da je udio kofeina u šalici visok i kako će ih takvo piće idealno razbuditi. Međutim, kako biste zaista osigurali razbuđujući učinak kave na vaš organizam, preporučuje se izbjegavati sve “slabije” varijante kao cappuccino, macchiato, latte i slično. Čak i espresso ima i do 50% manje kofeina u jednoj šalici, u usporedbi s kavom. Kupite sami kavu koju volite i pripremite ju na način na koji volite, tada ćete biti sigurni da se radi o učinku kakvog tražite.
- Napravite kofeinski detox.
Da, znamo, možda nije najpraktičnija ideja, pogotovo ako imate dosta posla u planu u narednih tjedan dana. Ipak, nije loše da tjedan do dva ne konzumirate kavu kako biste očistili organizam od kofeina, koji se u nama zadržava i preko pola dana dulje od očekivanog. Tada će vas, nakon pauze, kava sigurno razbuđivati više.
- Nemojte biti kontraproduktivni.
Mnogi popiju kavu oko 16 sati popodne, ali to je jako loša ideja. Kofein iz kave u našem organizmu ostaje dugo, istraživanja pokazuju između 6 i 10 sati ovisno o godinama, kilaži i metabolizmu. To znači da vi sebi sami šalicom kave poslijepodne narušavate kvalitetu sna, ne naspavate se dobro i onda ste ujutro opet umorni. Probajte se ograničiti na jednu šalicu ujutro.
- Dodajte proteine svojoj kavi.
Da, dobro ste čuli! Proteinski prah možete nabaviti u većini supermarketa, ponekad čak i s okusom, a dokazano je da povišeni unos proteina rezultira u boljem snu i boljem odmoru. Svaki obrok trebali bismo pojesti između 15 do 20 grama proteina, a ako vam je kava doručak, priuštite si barem toliko.
- Koristite kofein u drugim oblicima.
Tablete kofeina popularne su među atletičarima, sportašima i ljubiteljima teretane. Ako vježbate, nije loše uzeti jednu tabletu prije vaše sesije. Općenito je bitno da pratite smjernice na pakiranjima i da se svakako konzultirate s liječnikom, ali ovo može biti od pomoći u trenutku kad vam energija zaista padne. Također, kreme s kofeinom mogu biti dobre za okoloočno područje – još jedan dobar način da se razbudite!
- Isprobajte kavu u novom kafiću.
Ako svoju jutarnju kavu pijete vani, i to uvijek na istom mjestu, možda nije loše da isprobate drugi kafić. Nažalost, nemaju svi jednaku kvalitetu kave, niti vještinu spremanja iste. Možda problem zaista nije u vama, već u kavi!
Nadamo se da smo barem malo pomogli s vašim dnevnim planom i programom te da sada znate nešto više o kofeinu i kako ga pravilno konzumirati za maksimalnu produktivnost (i uživanje)!